Motýlí zahrádky od InsectLore

Vložil   Admin Admin
01-07-2016
Motýlí zahrádky od InsectLore

Motýlí zahrádky nabízí zcela nový pohled na "školu hrou". Na vlastní oči mohou děti sledovat housenky transformující se do překrásně barevných motýlů. Celý proces je plynulý a umožňuje pochopit jednu z nejzajímavějších proměn přírody - metamorfózu. Sledování vývoje motýlků nevyžaduje žádnou výjimečnou péči a zvládne ji i předškolní dítě s dohledem dospělé osoby. V první fázi se jen pozoruje průhledná miska s housenkami, ve které je dostatek krmení až do fáze zakuklení. Pak se kukly opatrně přesunou do chovné síťky a tam se vyčká na vylíhnutí. Po vylíhnutí motýlů je pak děti několik dnů krmí a pozorují zblízka chování a krmení. Nakonec se motýlci vypustí zpět do přírody.

Cílová skupina pro tuto experimentální sadu je velmi široká a je vhodná jak pro menší děti od 4 let v domácnosti, tak pro školky jako zajímavá jarně-letní poznávací aktivita až po školy, kde je tento experiment součástí přírodopisné výuky.

Dodávaný druh je Babočka bodláková - lat.Vanessa Cardui. Tento druh je rozšířený téměř v celé Evropě a Česká republika je jednou z přirozených lokalit tohoto druhu motýla. 

Postup objednání a termíny

1.krok - Objednání sady Motýlí zahrádka/pavilón (síťka, certifikát, návod) – dodání cca do 2 prac.dnů (sady jsou běžně skladem v ČR)

2.krok - Objednání housenek na základě kódu z certifikátu (lze učinit online pomocí internetového formuláře nebo poštou - postup je detailně popsán v českém návodu, který je každé sady). Dodání housenek z farmy trvá 5-10 prac.dnů od vyplnění online formuláře (nebo doručení objednacího lístku poštou)

3.krok - Doručení housenek - poštou obdržíte kartonovou krabičku a v ní průhlednou misku s housenkami a krmením

1.fáze vývoje - Cca týden trvá než se housenky v misce vykrmí a zakuklí (tato doba je závislá na okolní teplotě a intenzitě slunečního světla, platí že čím tepleji, tím rychlejí probíhá vývoj). Kukly se následně přesouvají do síťky. 

2.fáze vývoje - Cca týden trvá než v kuklách proběhne metamorfóza a začnou se líhnout motýli

3.fáze vývoje - Po cca 3-5 dnech pozorování a krmení se motýli vypouští do přírody

V případě, že je motýlí zahrádka/pavilón dárek k oslavě, kde chcete předat sadu i s housenkami, tak sadu musíte objednat min. 2 týdny předem a ihned po obdržení sady zadat objednávku housenek dle přiloženého návodu.
Celková doba od objednání sady do vylíhnutí a vypuštění motýlů se pak dá orientačně počítat na 3-4 týdny, po které byste se měli tomuto motýlímu "experimentu" věnovat.
Uvedené termíny jsou pouze orientační a nelze podle nich plánovat na den přesně.

Nejčastější otázky a odpovědi:

Dotaz: Jak získám housenky?
Odpověď: Pomocí kódu z certifikátu, který je součástí zakoupené sady, případně lze certifikát zakoupit samostatně. Návod na objednání housenek je v českém návodu k motýlí zahrádce nebo přímo na certifikátu.

Dotaz: Kdy mi housenky přijdou?
Odpověď: Po registraci kódu z certifikátu a získání potvrzovacího emailu to trvá 5-10 dnů než vám přijdou housenky ve speciální zásilce. Pozor - zásilka může přijít přímo do schránky i bez upozornění poštovního doručovatele, proto ve sledovaném období kontrolujte schránku.

Dotaz: Odkud se housenky posílají?
Odpověď: Housenky pochází z hmyzí farmy firmy Insect Lore ve Velké Británii, která rozesílá housenky 2x týdně letecky do celé Evropy.

Dotaz: Může housenkám po cestě něco ublížit?
Odpověď: Housenkám se po cestě nemůže fyzicky nic stát, protože jsou ve speciální misce s krmením a větracím systémem. Miska je pak zabalena ve speciálním kartonovém obalu.

Dotaz: Může jim ublížit velké teplo nebo mráz při transportu?
Odpověď: Housenky jsou expedovány pouze v období březen až polovina září, kdy jsou vhodné podmínky jak pro transport, tak pro vylíhnutí a následné vypuštění do přírody. Běžné letní teploty při transportu nejsou pro housenky problém. 

Dotaz: Co když jsou doručené housenky mrtvé?
Odpověď: Průhlednou misku s housenkami v žádném případě po přijetí neotevírejte. Housenky musí zůstat v misce, aby nedošlo k jejich kontaminaci. Misku jen vyjmete z kartonové krabičky pouze sledujete jejich chování a vývoj. Pokud se některá z housenek nehýbe, tak ji nechte na místě. Firma Insect Lore zaručuje, že min. 60% objednaných housenek (3 z 5ti nebo 6 z 10ti) bude plně životaschopných a vylíhnou se z nich žíví motýli.

Dotaz: Co jsou ta bílá vlákna a hnědé hrudky v misce?
Odpověď: Housenky se chovají jako v přírodě. Než se dostanou do fáze před zakuklením, tak požírají připravenou krmnou pastu na dně misky, produkují maz (hnědé hrudky) a splétají bílá vlákna. To vše je naprosto normální.

Dotaz: Jak dlouho trvá, než se housenky zakuklí?
Odpověď: Obvykle to trvá 7-10 dnů a signálem k zakuklení je zvýšený výskyt housenek pod víčkem misky. Housenka se pak zavěsí do tvaru "J" a začne fáze kuklení, která trvá několik hodin.

Dotaz: Co až se všechny housenky zakuklí?
Odpověď: Dle návodu otevřete misku a opatrně vyjměte kulatý papírek se zavěšenými kuklamy a pomocí kancelářské sponky nebo malého háčku zavěste papírek do svislé polohy na vnitřní okraj síťky.

Dotaz: Jak dlouho trvá než se z kukly vylíhne motýl?
Odpověď: Tato fáze trvá opět 7-10 dnů a je zajímavé sledovat změny v kukle. Hlavně její tvar a barva, což je doprovodný jev probíhající proměny - metamorfóza.

Dotaz: Uvidím jak se motýl vylíhne z kukly?
Odpověď: To záleží trochu na trpělivosti a štěstí. Samotné vylíhnutí motýla z kukly trvá několik minut a může proběhnout kdykoli ve dne nebo v noci. Signálem k možnému vylíhnutí je změna barvy kukly v sytě tmavou a začnou se na povrchu kukly zvýrazňovat barevné obrysy křídel.

Dotaz: Proč jsou na místě vylíhnutí motýla červené skvrny?
Odpověď: Při líhnutí dojde k menšímu (někdy většímu) úniku krve z těla motýla. Toto je normální a neznamená to zranění nebo to že motýl uhyne. Líhnutí je ale proces komplikovaný a může se stát, že se nezdaří, tak jako v přírodě. Pokud v této fázi motýl uhyne, pak ho pomocí ubrousku ze síťky vyjměte a položte ho ven do trávy.

Dotaz: Jak mám motýly krmit?
Odpověď: Dle návodu můžete motýlům dát do síťky malý kousek rozkrojeného pomeranče, jablka, melounu nebo jiného šťavnatého ovoce. Můžete také připravit motýlům nektar pomocí receptury v návodu. Do síťky můžete také dát květinu v malém květináči nebo venku natrhat čerstvé rozkvetlé květiny.

Dotaz: Co se můžu ještě naučit a uvidět?
Odpověď: U motýlů je krásné sledovat jejich sosák, kterým z ovoce sosají nektar. Dále je velmi zajímavé vzít si jednoho motýla na prst a sledovat ho zblízka. Překvapující jsou např. jeho oči, stále máte pocit, že vás sleduje :-)

Dotaz: Kdy mám motýly vypustit do přírody?
Odpověď: Motýly nenechávejte dlouho v zajetí, snižujete tak jejich schopnost přežít v přírodě. Po několika dnech pozorování je vypusťte do přírody. Nemusí to však být naposledy co je vidíte, protože motýli se často vrací na místo kde se vylíhli. Pokud jim vaše zahrada nabízí dostatek květin a nektaru, pak můžou být stále s vámi :-)